Inovacija u nastavi informatike

Datum objave: 16.11.2016

U sklopu ovogodišnje akcije Sat kodiranja realizirati će se edukacije za nastavnike/ce i profesore/ice informatike na temu „Inovacije u nastavi informatike: Inovativna nastava uz korištenje besplatnih alata za škole“. Edukacija će se realizirati uz podršku Švicarske ambasade u Bosni i Hercegovini.



Edukacija će se održati u sljedećim gradovima:

  • Banja Luka– 15.11.2016. u prostorijama Inovativnog centra Banja Luka, Dr. Mladena Stojanovića 4
  • Tuzla – 18.11.2016. godine u prostorijama IPI Akademije, Kulina bana 2
  • Mostar– 22.11.2016. godine u prostorijama poslovnog centra SPARK, Blajburških žrtava b.b. 

Edukator: Adin Begić,  nastavnik informatike sa preko 8 godina iskustva rada sa učenicima u osnovnim i srednjim školama, Microsoft inovativni nastavnik za 2016-2017 godinu.

PROGRAM EDUKACIJE

Edukacija će se realizirati u 5 cjelina:

  • Sat kodiranja u školama – priprema i učešće
  • Slobodni softveri u nastavi
  • Pregled mogućnosti Office365 for education
  • Pokretanje besplatnog bloga i video kanala, Korištenje apleta u nastavi (fizika, hemija - java simulacija), Online programiranje sa bilo kojeg mjesta uz pomoć web browsera
  • Prikaz mogućnosti edukativne društvene mreže, kreiranje online testova za učenike, Društvene mreže, Mreže za edukatore (razmjena iskustva)

Obzirom da živimo u vremenu kad se informacijske tehnologije ubrzano razvijaju novi načini edukacije zamjenjuju tradicionalne. Sa razvojem informatičko – komunikacijskih tehnologija javljaju se i nove potrebe društva, samim tim i obrazovanja.

Vodeća profesija 21. stoljeća se nalazi u oblastima informaciono-komunikacionih nauka, a svjedoci smo da nastavni planovi i programi u osnovnim i srednjim školama često ne prate suvremene tehnologije, suvremene metode rada, kao i sam pristup učenju informatike. Standardni (printani) udžbenici postaju neadekvatni zbog njihovog sadržaja i verzija softvera koje se u njima i spominju, pa zbog toga imamo i nezainteresiranost učenika za kompjuterskim naukama. Upravljanje promjenama u obrazovanju zahtjeva posebno stručno usavršavanje nastavnika i profesora što će omogućiti razmjenu iskustava, metoda i načina rada, kao i pripremu i korištenje digitalnih materijala sa aktuelnim sadržajima iz IT svijeta. Moderna nastava podstiče učenike na aktivno učešće u realizaciji planiranog nastavnog gradiva (istraživanje, učenje na daljinu, rad na projektima, timski rad, virtualne škole) i druge aktivnosti koje povećavaju aktivnosti učenika i samo napredovanje shodno njegovim sposobnostima i prethodnom znanju.

Učenje ne treba završiti u školskom kabinetu informatike, potrebno je sadržaje učiniti zanimljivim i dostupnim u bilo koje vrijeme, na bilo kojem mjestu i samim tim pripremati učenike za dalju edukaciju i tržište rada.

Kome je namijenjena edukacija? 

Edukacija je namijenjena učiteljima razredne i predmetne nastave zainteresiranim za primjenu informatike u nastavi, te nastavnicima i profesorima informatike u osnovnim i srednjim školama.

Cilj edukacije: Učesnici edukacije će se upoznati sa inovativnim metodama podučavanja gradiva informatike u nastavi, te će im biti predstavljena dosadašnja iskustva i besplatni alati za unapređenje nastave informatike (online alati, kao i rješenja za bolju produktivnost). Također će biti predstavljane i mogućnosti alata za online testove, video kanal, web bazirano programiranje, kako kreirati svoj blog i dijeliti nastavne materijale sa učenicima i kolegama. 

Smještaj i putni troškovi do mjesta održavanja edukacije: Organizator snosi troškove smještaja i prevoza za učesnike koji nisu iz gradova u kojima se odvija edukacija.*

Način prijave: Svi zainteresirani potrebno je da popune online aplikacionu formu: http://bit.ly/2ePsxFY.

Rok prijave: Prijave se primaju do 2 dana prije termina održavanja edukacije do 14h.

Odabir učesnika: Prednost pri odabiru učesnika se daje ranije prispjelim prijavama.

Učesnici će dobiti certifikat o pohađanoj edukaciji.

*Fond predviđen za prevoz i smještaj je ograničen, te organizator neće biti u mogućnosti svim učesnicima snositi troškove nego samo određenom broju.

U prostorijama SMART Resursnog centra, 9. novembra u Sarajevu, održana je edukacija za nastavnike/profesore informatike na temu „Inovacije u nastavi informatike: Inovativna nastava uz korištenje besplatnih alata za škole“.

Učesnici/ce edukacije upoznali su se sa inovativnim metodama podučavanja informatike u nastavi. Predstavljeni su im i besplatni alati koji će im olakšati rad i poboljšati saradnju sa učenicima. Učesnicima su predstavljeni alati kao što su "Office 365 for education", slobodni softveri u nastavi, mogućnosti koje nudi distance learning, kao i načini na koje se mogu koristiti elektronske učionice.

Učesnici/ce su istakli da je sadržaj bio interesantan i primjenjiv u nastavi.

"Edukacija je bila veoma dobra, predavač nam je prenio odlična i korisna rješenja za animiranje učenika, i rješenja koja će mi olakšati izvođenje nastave sada kada skoro sva djeca koriste računare" - Arijana Čengić, JU Srednja tehnička škola grafičkih tehnologija, dizajna i multimedije Ilidža.

"Edukacija je bila osmišljena na veoma kreativan i zanimljiv način. Posebno mi se svidjelo to što je edukacija bila interaktivna i povezana sa korištenjem u praksi" - Melisa Bektić, OŠ „Aleksa Šantić“.

"Prezadovoljna sam edukacijom, predavač je bio vrlo kompetentan, stručan i zanimljiv, a sadržaj je bio koristan. Usvojila sam mnoge korisne savjete koje ću praktično primijeniti" - Indira Hukić-Smajić,  OŠ „Hamza Humo“ Zenica.

copper hair extensions uk ancient chinese secret hair growth korean human hair wigs wig installation london people getting extensions hair wigs uk lavender kanekalon braiding hair stores that sell wigs near me hair wigs uk ombre brazilian hair weave the hair lounge london grays hair extensions
Projekti