Održana konferencija „Vršnjačko i rodno zasnovano nasilje: od reakcije do prevencije“

Datum objave: 12.12.2019

U Centru za kulturu Mostar održana je konferencija „Vršnjačko i rodno zasnovano nasilje: od reakcije do prevencije“ na kojoj su predstavljeni rezultati trogodišnjeg programa “Vršnjačko i rodno-zasnovano nasilje u školi” provedenog u HNŽ-K i još dvije županije učesnice projekta. Konferenciju je otvorio ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-K, dr. sc. Rašid Hadžović,  te menadžerica TPO Fondacije prof. Dr. Zilka Spahić Šiljak.



Kroz tri godine projekta „Vršnjačko i rodno-zasnovano nasilje u školi”u 10 škola u HNŽ-K održani su mnogobrojni seminari, obuke i treninzi za pedagoge, učitelje, nastavnike, roditelje i učenike.

U suradnji sa TPO Fondacijom, Pedagoškim zavodom i Zavodom za školstvo Mostar realiziran je akcioni plan prevencije vršnjačkog i rodno zasnovanog nasilja u deset osnovnih škola u HNŽ-K, koje su uključene u trogodišnji projekt. Akcioni plan za prevenciju maloljetničkog prijestupništva i rad s maloljetnicima za razdoblje od 2016. do 2019. godine, predvidio je provedbu edukativnih programa za djecu i roditelje, osnaživanje nastavnika i pripremu kampanja s ciljem podizanja svijesti o posljedicama nasilja na život pojedinca, porodice, škole i zajednice.

Škole iz HNŽ-K uključene u projekt su:

  • JU IV osnovna škola Mostar
  • Osnovna škola Ilići
  • Osnovna škola Ilije Jakovljevića Mostar
  • JU Osnovna škola Blagaj
  • JU Osnovna škola Gnojnice
  • Osnovna škola Antuna Branka Šimića Mostar
  • Treća osnovna škola Mostar
  • JU Osnovna škola „Mustafa Ejubović-Šejh Jujo“ Mostar
  • Osnovna škola Ivana Gundulića Mostar
  • JU Osnovna škola Zalik Mostar

U samoj realizaciji projekta učestvovalo je:  428 nastavnika, 1430 učenika, te 1150 roditelja

Rezultate rada pedagoga i nastavnika u tri županije predstavile su pedagogice Vilda Husković i Nikolina Stojić iz HNK, zatim Šejla Džanan i Snježana Petraš BSK, te Arijana Osmanović Štukan i Emina Valjevčić KS-a.

Rezultati projekta su:

  • osnažene školske zajednice u borbi protiv svih oblika nasilja unutar i izvan škole i podignuta svijest o neprihvatljivosti nasilja kao modela ponašanja.
  • stvoreno bezbjedno i poticajno okruženje u odgojno-obrazovnim ustanovama, čime se ostvaruje pravo svakog djeteta da bude zaštićeno od svih oblika nasilja.
  • smanjeno rodno uvjetovano nasilje kroz aktivno sudjelovanje dječaka i djevojčica u poticanju i promicanju nenasilja i rodne ravnopravnosti u BiH.

Ministar Hadžović uputio je iskrene čestitke svim školama iz HNŽ-K, točnije njih 10, koje su učestvovale u ovom projektu, kao i svim pedagozima koji su doprinijeli izradi akcijskog plana i provedbi radionica i obuka, te nastavnicima, roditeljima i učenicima koji su se zalagali i dali svoj dopirnos za uspješnu implementaciju trogodišnjeg projekta koji je zaista značajan za našu županiju. „Rezultati ostvareni kroz trogodišnji Projekat su osnažene školske zajednice u borbi protiv svih oblika nasilja u školama, ali i izvan škola, podizanje svijesti o neprihvatljivosti nasilja, stvaranje bezbjednog okruženja u školama, smanjenje rodno uvjetovanog nasilja, te educiranje svih učesnika projekta o istom, što je od neizmjerne važnosti za naše društvo“, kazao je ministar Hadžović.

Stručna savjetnica za srednje obrazovanje HNŽ-K, Emina Jusufbegović je istakla da je u Projektu učestvovalo skoro 3000 pedagoga, nastavnika, roditelja i učenika, koji su prisustvovali mnogobrojnim aktivnostima, radionicama i obukama, na kojima su često na dnevnom redu bile nesvakidašnje teme popout emocija i emocionalne pismenosti, te komunikacija. „Veoma značajan dio Projekta zauzima antistresni program koji je za cilj imao obučiti nastavnike i pedagoge tehnikama prepoznavanja i vještinama suočavanja sa stresom i predstavljao je izuzetno važan vid brige o mentalnom zdravlju zaposlenika“, kazala je Jusufbegović.

Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-K objavilo je „Protokol o postupanju u slučaju nasilja” sa ciljem da se regulišu prava, obaveze i odgovornosti kao i načini postupanja svih uposlenika škole u situacijama povećanog rizika i nasilja u školi, te zaštita učenika/ica i svih koji rade u školi.

TPO Fondacija za potrebe trogodišnjeg Programa objavila je Priručnike:

Prevencija vršnjačkog i rodno-zasnovanog nasilja - Jačanje partnerstva nastavnika i roditelja"

Prevencija vršnjačkog i rodno-zasnovanog nasilja: Jačanje kompetencija u radu s djecom"

Galerija

copper hair extensions uk ancient chinese secret hair growth korean human hair wigs wig installation london people getting extensions hair wigs uk lavender kanekalon braiding hair stores that sell wigs near me hair wigs uk ombre brazilian hair weave the hair lounge london grays hair extensions
Projekti