Održana radionica na temu „Medijska i informacijska pismenost u Bosni i Hercegovini“

Datum objave: 28.03.2019

Danas, 28. ožujka 2019. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održana je radionica na temu „Medijska i informacijska pismenost u Bosni i Hercegovini“. Jedan od učesnika radionice bio je i ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa Hercegovačko-neretvanske županije- kantona, dr. sc. Rašid Hadžović koji je govorio na temu „Razvoj medija i informacijska pismenost kroz javne i političke institucije“. Organizatori radionice su Sveučilište u Mostaru, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i Fondacija Mediacentar, a u sklopu projekta: „Izgradnja povjerenja u medije u Jugoistočnoj Evropi i Turskoj“.



Na radionici su prisustvovali i učestvovali predstavnici akademske zajednice, federalnih i županijskih ministarstava, civilnih društava, studenti i pojedinci aktivni u domenu medijske i informacijske pismenosti u BiH, koji tragaju za inovativnim, kreativnim i održivim mjerama unapređenja iste.

Cilj radionice i sastanka je omogućavanje međusektorske rasprave kao i iniciranje procesa kreiranja specifičnih preporuka o integraciji medijske i informacijske pismenosti u Bosni i Hercegovini u sustav formalnog i neformalnog obrazovanja. Prisutni su razgovarali o medijskoj i informacijskoj pismenosti u BiH, te strategijama unaprjeđenja iste.

Na radionici su održane panel diskusije na teme: „Razvoj medijske i informacijske pismenosti kroz javne politike i institucije“, „Strategije i politike medijske i informacijske pismenosti u BiH- kontekst zajedničkog djelovanja institucija, organizacija i pojedinaca“ tijekom koje je predstavljen prilagođeni UNESCO kurikulum MIP za nastavnike i Deklaracija o značaju medijske i informacijske pismenosti u BiH, te „Medijska i informacijska pismenost u formalnom i neformalnom obrazovanju“.

Unapređenje medijske i informacijske pismenosti kao i interkulturalnih kompetencija među građanima predstavlja ključnu aktivnost UNESCO-ve strategije promoviranja društva znanja i potpomaganja razvoja slobodnih i nezavisnih medija, te univerzalnog pristupa informacijama i znanju kao preduslovima za ostvarenje razvoja jednog društva.

Ministar Hadžović je u svom obraćanju naglasio značaj medijske i informacijske pismenosti za svakog pojedinca, ali i bosanskohercegovačkog društva u cjelini, te nužnost educiranja javnosti o istoj.

„Medijska i informacijska pismenost su veoma relevantan segment reforme obrazovanja, kroz koji imamo mogućnost da utječemo na svijest ljudi. Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta Hercegovačko-neretvanskog kantona vrijedno radi na reformi i unaprjeđenju sistema obrazovanja kroz mnogobrojne projekte i aktivnosti koji zahtjevaju mnogo truda i realizaciju različitih i kompleksnih koraka, koje javnost često ne vidi odmah na početku. Ministarstvo na primjer osigurava opremu za e-učionice namjenjene osnovnim školama, s ciljem da na što lakši i praktičniji način pružimo znanje našim učenicima, međutim, ako nemamo edukovan kadar naš cilj neće ni uspjeti. Također, u mnoštvu informacija i dezinformacija važno je znati prepoznati tačan i netačan medijski sadržaj, o čemu javnost moraju educirati obrazovne, javne i političke institucije u saradnji s medijima. Za učenike je  važno da znaju da se suoče s takvim problemima, te da razdvoje kvalitetne i nekvalitetne sadržaje, kako bi se edukovali i istraživali i u konačnici znali kritički promišljati“, kazao je ministar Hadžović.

Galerija

copper hair extensions uk ancient chinese secret hair growth korean human hair wigs wig installation london people getting extensions hair wigs uk lavender kanekalon braiding hair stores that sell wigs near me hair wigs uk ombre brazilian hair weave the hair lounge london grays hair extensions
Projekti