Usvojen Prijedlog Zakona o obrazovanju odraslih

Datum objave: 23.03.2018

Na 54. sjednici Skupštine Hercegovačko-neretvanske županije usvojen Prijedlog zakona o obrazovanju odraslih.



Obrazovanje odraslih se priznaje u Europi, pa tako i u Bosni i Hercegovini, kao jedno od područja čijim se sustavnim aranžmanom može dati značajan doprinos da se radno sposobno stanovništvo kroz koncept cjeloživotnog učenja učini konkurentnim na tržištu rada koje se brzo mijenja pod utjecajem tehnoloških dostignuća i modernizacija proizvodnih procesa. Stoga je potrebno donijeti zakon koji će regulirati područje obrazovanja odraslih na sustavan i jedinstven način u skladu s načelima i ciljevima koje su osnovane na razini Europske unije.

Obrazovanje odraslih podijeljeno je na formalno, neformalno, informativno i samoupravno učenje.

Formalno obrazovanje odraslih je aktivnost koja se provodi u javnim i privatnim obrazovnim ustanovama koje su upisane u Registar obrazovanja odraslih od strane Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-K, zbog stjecanja općeg obrazovanja, odgovarajućih kvalifikacija, znanja, vještina i sposobnosti u skladu s propisanim standardima i normama i kurikulumima koje donosi Ministarstvo. Formalno obrazovanje je podijeljeno na: osnovno obrazovanje odraslih, srednjoškolsko obrazovanje, prekvalifikaciju, dokvalifikaciju, obuku i visoko obrazovanje.

Neformalno obrazovanje odraslih označava neplanirane aktivnosti u kojima odraslo lice prihvaća stavove i pozitivne vrijednosti, kao i vještine i znanja iz svakodnevnog iskustva i raznih drugih utjecaja i izvora iz svoje okoline.

Informalno učenje odraslih predstavlja neplanirane aktivnosti u kojima odraslo lice prihvaća stavove i pozitivne vrijednosti, kao i znanja i vještine iz svakodnevnog iskustva i raznih drugih utjecaja i izvora iz svoje okoline

Samousmjereno učenje odvija se kroz aktivnosti koje odrasla osoba samouspostavlja proces učenja i odgovornosti za rezultate tog učenja bez neposredne i kontinuirane pomoći drugih.

 Ciljevi obrazovanja odraslih su:

  1. Omogućiti odraslima stjecanje minimalnog osnovnog obrazovanja,
  2. podizati osnovnu i funkcionalnu pismenost odraslih osoba,
  3. obučiti za zapošljavanje odraslih osoba koje nemaju formalno obrazovanje i kvalifikacije za prvi interes,
  4. omogućiti daljnje obrazovanje i osposobljavanje ili mogućnost dodatne kvalifikacije, prekvalifikacije i stalnog stručnog usavršavanja tijekom radnog vijeka i životnog vijeka,
  5. omogućiti obrazovanje i stjecanje znanja, vještina i sposobnosti u skladu s sposobnostima pojedinca, afinitetima i životnim vijekom pojedinca,
  6. omogućiti formalno / javno priznavanje i potvrdu rezultata prethodnog učenja, odnosno stečenog znanja, vještina i sposobnosti, bez obzira na način stjecanja,
  7. Omogućavanje prelaska na višu razinu obrazovanja.

Programi formalnog obrazovanja odraslih obuhvaćaju programe za stjecanje osnovnog obrazovanja odraslih, obrazovne programe sekundarne odraslih, prekvalifikacije, programe obuke i programe visokog obrazovanja.

Navedene programe za formalno obrazovanje odraslih izdaje Ministarstvo, nakon prethodno dobivenog mišljenja Instituta za obrazovanje ili Zavoda za školstvo.

Programi neformalnog obrazovanja odraslih obuhvaćaju niz programa usmjerenih na stjecanje i poboljšanje općeg i stručnog znanja, vještina i sposobnosti kojima odrasli jačaju mogućnosti na tržištu rada, olakšavaju njihove socijalne integracije i pridonose vlastitom razvoju i „samoostvarenju”. Također neformalno obrazovanje uključuje programe obuke i rada u struci, kao što su zaštita ekoliša i ekologije, stranih jezika, rada na računalu, poduzetništva, obrazovanja o zdravlju, tehnologije, kreativnog i umjetničkog izražavanja i obrazovanja za treću dob.

 

Projekti