U povodu realizacije određenih programskih aktivnosti, PH International Ured u BiH je 05. lipnja 2017. godine u Sarajevu, organizirao Prvu Konferenciju na kojoj su predstavljeni ciljevi, aktivnosti i očekivani rezultati programa, kao i partneri koji će raditi na realizaciji programa. Konferenciji su prisustvovali predstavnici Ministarstva prosvjete, Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva pravde, pedagoških zavodi, ravnatelji osnovnih i srednjih škola, kao i predstavnici nevladinih organizacija.
PH International, američka nevladina organizacija osnovana 1985. godine koja teži ka svijetu u kojem pojedinci i zajednice surađuju i preko granica u rješavanju izazova i pronalaženju rješenja utemeljenih na razumijevanju kultura, inspirirani osjećajem zajedničke odgovornosti, ojačane pojedincima, osnaženim kroz praktična iskustva i znanja, koji održavaju otvorenu komunikaciju, razmjenu i prijateljstvo, dobio je grant sredstva od Vlade SAD-a (Odjel za međunarodne narkotike i provođenje zakona (Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs -INL ) za podršku Programu socijalizacije sa pravom i prevenciji maloljetničke delikvencije u Bosni i Hercegovini (BiH). Ovaj grant će omogućiti realizaciju dvogodišnjeg pilot programa u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH). Pilot program je osmišljen, kako bi pomogao akterima u Federaciji BiH u jačanju vladavine prava i smanjenju maloljetničke delikvencije u BiH.
Projekt se implementira u periodu od siječnja 2017. do studenog 2018. godine u Zeničko-dobojskoj i Hercegovačko- neretvanskoj županiji, uz punu suradnju relevantnih vladinih zvaničnika, škola i policije.
Shodno navedenom, u periodu 14-18.5.2017. godine, realizirana je i studijska posjeta Gruziji za članove/ice Tima za izradu kurikuluma, (po dva predstavnika iz sektora obrazovanja i jedan predstavnik MUP-a), ZDK: Rasema Sarić, Selvedin Delić i Goran Telalović, a iz HNŽ: Marija Jurčić, Nikola Lovrić i Seada Kuštrić, te direktorica PH International Ureda u BiH Nedžada Faginović i koordinatorica Beti Čolak.
U okviru posjete realizirani su sljedeći ciljevi: članovi Tima za kurikulum su se upoznali sa obrazovnim sistemom u Gruziji, organizacijom nastave u osnovnim i srednjim školama te procesom razvoja „Programa socijalizacije sa pravom“ sa fokusom na integralni pristup koji podrazumijeva zajednički rad policajaca, nastavnog osoblja, roditelja, kao i kontinuirani rad sa djecom, monitoring i evaluaciju, u okviru projekta “Djeca, policija, sigurnost.“
U navedeni projekt su nominirane sljedeće škole iz HNŽ:
Osnovne škole:
JU IV osnovna škola Mostar, O.Š.“Ivana Gundulića„ Mostar, O.Š.“Suljo Čilić“ Jablanica, Druga osnovna škola iz Konjica, O.Š.“Vladimira Pavlovića„ Čapljina, fra Didaka Buntića Čitluk, Prva osnovna škola Stolac i Osnovna škola Crnjići Stolac.
Srednje škole:
„Gimnazija Mostar“ na nastavnom planu i programu na bosanskom i hrvatskom jeziku, JU Srednja mašinsko –saobraćajna škola u Mostaru i Srednja prometna škola u Mostaru.