Na konferenciji za medije, održanoj u srijedu, 31. 8. 2016. godine u prostorijama Vlade HNŽ-K, objavljeno je da devedeset i šest učitelja i nastavnika za čijim radom je prestala potreba na tržištu rada u osnovnim školama HNŽ-K neće ostati bez posla, jer je pronađeno rješenje za njihovo zbrinjavanje.
„Uspješno smo zbrinuli sve prosvjetne radnike u one škole gdje je postojala potreba. Ponosan sam što je taj vrlo zahtjevan posao uradila Komisija sastavljena od predstavnika ministarstva, Vlade, direktora škola i sindikata prosvjete, koja je zajedničkim naporima uspješno okončala taj posao“, rekao je na konferenciji za novinare dr. sc. Rašid Hadžović, ministar prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-K.
Ministar Hadžović je također objasnio kako je proces zbrinjavanja tekao u nekoliko osmišljenih faza, kako bi se problem riješio sistematski i sa maksimalnom redukcijom mogućeg broja nezbrinutih zaposlenika: ”Ministarstvo je napravilo prvi potez u cilju rješavanja problema zbrinjavanja zaposlenika na način da je poslalo školama kvalitetno urađene organizacione sheme, s tim da bude ostvareno u okviru planiranih budžetskih sredstava. Prilikom izrade sheme vodili smo se principom da maksimalno smanjimo mogući broj nezbrinutih zaposlenika, odnosno da lista za zbrinjavanje bude što kraća, a da ne dođe do povećanja budžeta. Urađen je veoma dobar posao na zadovoljstvo zaposlenika i direktora škola. Nakon shema, izradili smo specijalne tablice pomoću kojih smo dobili iz svih škola višak kadrova i potrebe škole. U tablice su traženi podaci o zaposleniku: broj sati na koje je potpisan ugovor o radu sa poslodavcem, potreban broj sati do popune ugovora o radu, starost zaposlenika, godine staža, udaljenost od mjesta stanovanja do škole itd.
Tablice su nam poslužile za kvalitetnu osnovu prilikom izrade konačnih tablica za zbrinjavanje zaposlenika. U skladu sa zakonom definiran je princip zbrinjavanja viška radnika.
Izvršena je analiza i definirano je buduće radno mjesto zaposlenika u najbližoj školi u odnosu na adresu stanovanja zaposlenika, u slučajevima kad je to bilo moguće uraditi, jer su potrebe škola to dozvoljavale.“
Predstavnici Sindikata i Aktiva direktora i ravnatelja HNŽ-K su izrazili zadovoljstvo ostvarenim rezultatima i uspješnošću zbrinjavanja zaposlenika.
Slavko Lauš predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-K-a je izrazio zadovoljstvo postignutim, izjavivši da: “U školama koje nastavu izvode na hrvatskom jeziku uspješno je zbrinuto 55 prosvjetnih radnika. Ministarstvo Obrazovanja HNŽ-K-a uz podršku Vlade HNŽ-K-a ide jednim dobrim putem, a ubrzo se očekuje rješavanje kolektivnih ugovora.“
Omer Spaho, predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-K-a je izrazio zadovoljstvo da se stvari polako počinju sistematski rješavati.” Mi smo zadovoljni sa ovim što je učinjeno do sada, jer svi ljudi koji imaju ugovore o radu su uspješno zbrinuti. U daljnjim aktivnostima Sindikata posebna pažnja će se posvetiti rješavanju problema prosvjetnih radnika koji rade dugi niz godina a imaju ugovore na neodređeno vrijeme sa nepunom normom.“
Predsjednik Aktiva direktora koji nastavu izvode na bosanskom jeziku Edin Idrizović je također izrazio zadovoljstvo postignutim ciljem: “Ono što je glavni dobitak ovog čitavog procesa je to da je veliki broj zaposlenih zbrinut. Samo zadovoljan zaposlenik može dati maksimum prilikom obavljanja odgojno- obrazovnog procesa, što je glavni cilj svih učesnika odgojno-obrazovnog procesa.”
Stipe Vrljić, predsjednik Udruge ravnatelja koji nastavu izvode na hrvatskom jeziku naglasio je važnu ulogu ministra u zbrinjavanju tehnološkog viška u Osnovnim školama HNŽ-K-a, izrazivši i optimizam za buduće rješavanje nagomilanih problema u osnovnom obrazovanju.