U prelijepom ambijentu osnovne škole Silvije Strahimira Kranjčevića u Mostaru, počela je obuka za 99 profesionalaca iz oblasti obrazovanja (odgajatelji/ce, nastavnici/ce iz osnovnih škola, predstavnici Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport, Pedagoškog zavoda i Zavoda za školstvo Hercegovačko-neretvanskog kantona/županije) o primjeni inovativnih metoda nastave kroz Zajedničku jezgru nastavnih planova i programa za bosanski jezik, hrvatski jezik i srpski jezik definisanu na ishodima učenja.
U svom obraćanju ministar dr.sc.Rašid Hadžović je naglasio važnost obuke za razvoj funkcionalnih znanja, vještina i sposobnosti te stavova i vrijednosti djece i učenika/ca i potrebu podrške škola za uspjeh projekta. Istakao je da kao dio velikog projekta počinje i projekat „Dostupno i kvalitetno obrazovanje za djevojčice i dječake Rome.“ Projekt „Jačanje socijalnog uključivanja – Jednako i kvalitetno obrazovanje za podršku uspješnog razvoja djece Sjeverozapadnog Balkana 2016-2018” prati započetu reformu obrazovanja kojoj je jedan od osnovnih ciljeva unaprijeđenje kvalitete obrazovanja u BiH i usklađivanje obrazovnih praksi i standarda sa međunarodnim standardima. Značaj projekta naglasili su i Sabaheta Bijedić, direktorica Pedagoškog zavoda Mostar i Željko Ćorić, ravnatelj Zavoda za školstvo Mostar.
Na kraju Ministar se zahvalio organizaciji Save the Children koja je prepoznala inicijative obrazovnih vlasti u Hercegovačko-neretvanskom kantonu/županiji ka unaprijeđenju kvalitete obrazovanja, koja će u naredne tri godine investirati sredstva i podržati napore obrazovnih vlasti u ovom procesu.
Nakon serije obuka tokom 2016. godine, ova inicijalna grupa od 99 profesionalaca će biti osposobljena za dalju replikaciju stečenih znanja i vještina za preko 750 kolega/kolegica u ustanovama u kojima rade. Predviđa se da će preko 6400 djece predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta imati koristi od projektne intervencije u smislu unaprijeđenog kvaliteta obrazovnog procesa i nastave.