Muzej Hercegovine Mostar povodom 1. ožujka - Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine danas je u Spomen kući Svetozara Ćorovića, priredio izložbu pod nazivom „Državno-politički karakter Bosne i Hercegovine kroz stoljeća“, koju je otvorio savjetnik ministra prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-K, Nijaz Kurtović.
Kurtović je naglasio kako je BiH kroz povijest prošla kroz različite osporavanja i napade, međutim, uvijek je opstojala. Povijesne promjene tijekom vremena, dodao je, kreirale su specifično društvo koje je i danas karakteristično.
„Uvažavajući borbu patriota kroz tisućgodišnju povijest naše domovine, imamo obvezu da svako u svome domenu, a posebno kroz institucionalno djelovanje radimo na jačanju i napretku društveno-političke stabilnosti Bosne i Hercegovine“, kazao je Kurtović.
Sadržaj izložbe, između ostalog, imao je za cilj podsjetiti na preduvjete Baditerovog povjerenstva, koje je 1991. godine osnovalo Vijeće Europe, prije usvajanja odluke za održavanje Referenduma u Bosni i Hercegovini. Na 14 panoa kronološkim redom prikazane su epohe administrativno-pravnog i političkog karaktera Bosni i Hercegovini kroz stoljeća.
Važne činjenice za Badinterovu komisiju, naveo je ravnatelj Muzeja, Asim Krhan, ogledale su se u ustavno-pravnim standardima i kulturno-povijesnom kontinuitetu Bosne i Hercegovine. „Povjerenstvo je zaključilo da je kroz cijelu povijest BiH uvijek imala atribute državnosti, i što je najvažnije međunarodnu potvrdu svojih povijesnih granica, utvrđenih Karlovačkim sporazumom između Osmanskog i Austro-ugarskog carstva, potom potvrđenim odlukama Berlinskog kongresa 1878. godine i odlukama Drugog zasjedanja AVNOJA-a 1943. godine“, pojašnjavajući sadržaj i koncept izložbe kazao je Krhan.
Ovom izložbom Muzej Hercegovine je najavio niz kulturnih i svečanih programa kojim će se u Mostaru obilježiti Dan nezavosnoti BiH, a ova izložba implicira i pokazuje kakve su bile povijesne pretpostavke i međunarodne okolnosti u kojima je BiH stekla državnu nezavisnost, a posebno s čime se suočavala na prelazu iz 20. u 21. stoljeće.