Nakon dvogodišnjeg perioda implementiranja Programa socijalizacija s pravom i prevencijom maloljetničke delikvencije, urađena je eksterna evaluacija sa ciljem utvrđivanja relevantnosti i uspješnosti Programa. Rezultati prezentirani na Evaluacijskoj konferenciji u Sarajevu su pokazali da su željeni efekti i ishodi postignuti.
Odjel za borbu protiv međunarodne trgovine narkoticima i provođenje zakona, (Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs - INL ) Vlade Sjedinjenih Američkih Država, dodijelio je grant sredstva organizaciji PH International za realizaciju Programa socijalizacija s pravom (PSP) u inicijalnom periodu od dvije godine u Hercegovačko-neretvanskoj županiji- kantonu u Zeničko-dobojskoj županiji. Ministarstvoprosvjete, znanosti, kulture i športa i Ministarstvo unutarnjih poslava HNŽ-K su dali izuzetno značajan doprinos u uspješnoj realizaciji Programa socijalizacija s pravom.
Okvir za realizaciju projektnih aktivnosti su memorandumi o razumijevanju potpisani sa kantonalnim ministarstvima unutarnjih poslova i ministarstvima prosvjete. Dvogodišnji projekat je realiziran u razdoblju od siječnja 2017. do studenog 2018.godine.
Direktni korisnici dvogodišnjeg projekta u navedenim županijama su učenici 16 osnovnih i 11 srednjih škola. U odabranim školama u okviru časova odjeljenske zajednice realizirani su moduli Programa socijalizacija s pravom koji su obuhvatili teme vezane za vladavinu prava, sigurnost učenika i zajednice (npr. prevencija fizičkog nasilja, prevencija od ovisnosti, prevencija nasilja nad djecom, korupcija, prevencija nasilnog eksremizma, vrijednosne orijentacije....). Pored nastavnih aktivnosti PSP je u lokalnim zajednicima dvije županije implementirao i vannastavne aktivnosti u koje su bili uključeni i zajedno surađivali policijski službenici, nastavnici, učenici i članovi šire lokalne zajednice. Fokus je stavljen na integralni pristup koji podrazumijeva zajednički rad policajaca, nastavnog osoblja i roditelja, sa posebnim naglaskom uvrštavanja modula PSP-a u Programe rada odjeljenske zajednice, čime se naglašava održivost i dodana vrijednost PSP-a.
Posebno je značajno naglasiti da su se prije same realizacije modula u školama na časovima odjeljenske zajednice, partnerski par, policijski službenik i pedagog imali priliku educirati. Sve sugestije, primjedbe i ideje nastale tokom ove edukacije uvažene su i kao takve inkorporirane u tekst modula Priručnika socijalizacija s pravom.
Škole koje su učestvovale u ovom programu su imale mogućnosti aplicirati u okviru dodjele mini grantova i na taj način realizirati svoje ideje s ciljem poboljšanja kvaliteta odgojno-obrazovnog procesa i ojačane interresorne saradnje sigurnosti i obrazovanja, te su kroz zajednički rad imali priliku stvarati sliku „zajednice koja brine“.
Planirane projektne aktivnosti i ciljevi projekta su ostvareni, a to su:
educirati mlade u Bosni i Hercegovini o vladavini prava, značaju poštivanja zakona, širim posljedicama nepoštivanja zakona ( npr. korupcija, korištenje narkotika, trgovina ljudima... ) kao i ulozi institucija za provođenje zakona.
uspostaviti pozitivne odnose između mladih i institucija za sprovođenje zakona što će unutar policijskih snaga promovirati njenu ulogu u službi građana i poboljšati povjerenje građana u policiju.