Sutra, 29. kolovoza 2018. godine, u 11:00 h u Centru za kulturu u Mostaru će se održati peta po redu Konferencija „0 % tolerancije na nasilje u školama“, pokrenutoj u cilju prevencije nasilja u školama, pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-K, na kojoj će biti podnesen izvještaj o postignutim rezultatima o provedenim aktivnostima programa za 2017./18. školsku godinu.
Sami cilj pokretanja Konferencije " 0 % tolerancije na nasilje u školama" je stvaranje i razvoj bezbijednog i poticajnog okruženja u odgojno-obrazovnim ustanovama čime se ostvaruje pravo svakog djeteta da bude zaštićeno od svih oblika nasilja.
U programu koje je napravilo Ministarstvo prosvjete, znanosti, kulture i športa HNŽ-K u osnovnim i srednjim školama u HNŽ-K je uključeno stotine učenika, nastavnika, roditelja, stručnih saradnika, zajedno sa partnerskim organizacijama, putem okruglih stolova, seminara, radionica, treninga i predavanja za učenike, roditelje, nastavno i stručno osoblje u periodu od samog pokretanja konferencije 2011. godine, pa tako i prethodne školske 2017./18. tokom koje su razmatrana pitanja poput:
Partneri Konferencije su: Youth Power iz Mostara, Centar za omladinski aktivizam iz Sarajeva, Genzis Project iz Banja Luke, TPO Fondacije iz Sarajeva, Centar za ljudska prava i Udruženje za psihološku podršku iz Mostara, te Pedagoški zavod i Zavod za školstvo.
Ostvareni ciljevi Programa prevencije nasilja u školama u školskoj 2017./18. godini koje je Ministarstvo realiziralo zajedno sa partnerima su mnogobrojni, a neki od njih su:
- upoznavanje nastavnika i stručnih saradnika sa tehnikama alternativnih pristupa radu sa učenicima i roditeljima, te jačanje kapaciteta nastavnika i stručnih sardnika u prevenciji, identifikaciji i odgovoru na slučajeve nasilja u školi
-prevazilaženje prepreka u komunikaciji s roditeljima
- jačanje saradničkih i tolerantnih odnosa u školi
-prepoznavanje i smanjenje inteziteta dječijih traumatskh emocionalnih i bihevioralnih reakcija
-razvijanje kreativnih pristupa u radu s adolescentima
-podizanje svijesti o značaju mentalnog zdravlja nastavnika i stručnih suradnika putem antistresnih programa
-angažovanje postojećih resursa u odgojno- obrazovnim ustanovama za stvaranje bezbjednog i poticajnog okruženja.